Układanie obrzeży trawnikowych: ważne wskazówki dotyczące montażu


Jako właściciel ogrodu, naturalnie chcesz, aby Twój trawnik rósł tak gęsty i zielony, jak to tylko możliwe. Jednocześnie jednak nie chcemy, aby rozprzestrzeniał się w sposób niekontrolowany i zagłuszał rośliny na sąsiednich grządkach.

Instalując obrzeża trawnikowe, można tego uniknąć bez konieczności ciągłego ręcznego usuwania trawy z grządek. Poniżej wyjaśniono, jak prawidłowo zainstalować obrzeże trawnikowe, a tym samym zapewnić doskonałą granicę dla trawnika.


Zalety obrzeża trawnikowego


Układanie obrzeża trawnikowego ma wiele zalet. Nie tylko zapobiega to roznoszeniu się trawy na grządki. Ułatwia to również koszenie brzegów trawnika. Nawet użycie kosiarki automatycznej nie stanowi problemu.

Montując obrzeża trawnikowe, nie tylko oszczędzasz sobie niepotrzebnej pracy przy pielęgnacji ogrodu. Jednocześnie przyczyniasz się do tego, że Twój trawnik jest zawsze idealnie skoszony i może przekonać nawet najbardziej krytyczne oczy.


Różnorodne obrzeża trawnikowe do wyboru


Jeśli zdecydujesz się położyć obrzeża trawnika, istnieją różne wzory do wyboru. Oprócz obrzeży trawnikowych wykonanych z kamienia, można również wybrać obrzeża trawnikowe wykonane na przykład z powlekanego metalu.

Są one niezwykle trwałe i szczególnie łatwe w montażu. Metalowe obrzeże trawnikowe można wykorzystać jako obramowanie trawnika lub jako praktyczne obrzeże grządki. Montaż nie zajmuje dużo czasu i nawet niedoświadczeni ogrodnicy mogą go wykonać bez problemu.


Narzędzia potrzebne do ułożenia obrzeża trawnikowego


Aby zainstalować obrzeże trawnikowe, najpierw potrzebny jest szpadel do kopania. Potrzebne będą również dwa drewniane paliki oraz sznurek budowlany i młotek, aby zaznaczyć późniejsze położenie krawędzi trawnika.

W przypadku zakrzywionej krawędzi trawnika lub obrzeża grządki do oznaczenia można użyć węża ogrodowego zamiast sznurka budowlanego. Do układania obrzeży trawnikowych zazwyczaj nie są potrzebne specjalne narzędzia, np. nożyce do blachy.


Jak ułożyć obrzeże trawnikowe


W przypadku zakrzywionych linii bocznych warto przed ułożeniem zaznaczyć wężem ogrodowym późniejsze położenie krawędzi trawnika. Dzięki temu można idealnie dopasować przebieg granicy do swoich pomysłów.

Z kolei w przypadku prostych grządek lub obrzeży trawnikowych należy wbić na początku i na końcu drewniany kołek, do którego następnie przywiązujemy sznurek budowlany i rozciągamy go na całej długości.

Teraz za pomocą łopaty należy wykopać wystarczająco głęboki kanał wzdłuż oznakowania, w którym można następnie umieścić obrzeże trawnikowe i docisnąć je do podłoża. Elementy znajdujące się w narożnikach można z reguły łatwo połączyć z krawędziami trawnika pod kątem prostym.

W zależności od wzoru można regulować długość obrzeża trawnikowego przy układaniu go za pomocą regulowanego elementu końcowego lub nasuwać na siebie poszczególne elementy, aby uzyskać wymagane wymiary.

Wszystko, co musisz teraz zrobić, to wypełnić wykopany wcześniej rów ziemią i dobrze go ubić, i jesteś gotowy do instalacji obrzeża trawnika.

Jeśli do obrzeży grządek lub trawników użyto materiałów takich jak żwir, może być przydatne zastosowanie dodatkowej włókniny przeciw chwastom podczas instalacji, aby zapobiec ich wzrostowi.