Montaż ogrodzenia przeciw ślimakom: o czym należy pamiętać

Ogrodzenie dla ślimaków to skuteczna ochrona przed niechcianymi gośćmi w ogrodzie. Jeśli ogrodzenie jest prawidłowo zainstalowane, nie może być pokonane przez ślimaki, dzięki czemu rośliny są chronione przed tymi szkodnikami bez użycia środków chemicznych.
Poniżej wyjaśniono, w jaki sposób instaluje się ogrodzenie przeciw ślimakom i na co należy zwrócić uwagę.


Jak działa ogrodzenie przeciw ślimakom?


Płot na ślimaki jest zainstalowany jako granica wokół grządki. Górna część ogrodzenia ślimakowego jest wygięta na zewnątrz, tworząc kąt około 45 stopni. W połączeniu z górną krawędzią, która jest również wygięta na zewnątrz, zapewnia to, że ślimaki nie mogą przedostać się przez płot i w ten sposób można je niezawodnie trzymać z dala od grządek.

Jak montuje się ogrodzenie przeciw ślimakom?


Podczas montażu ogrodzenia dla ślimaków należy przede wszystkim zapewnić mocne podłoże. Dlatego też ogrodzenie powinno być osadzone w ziemi na głębokość ok. 10 cm. Użyj szpadla lub grabi, aby wykopać wąski kanał wokół grządki.

Ponieważ ogrodzenie dla ślimaków ma zazwyczaj całkowitą wysokość 25 cm, po zamontowaniu będzie wystawać z ziemi około 15 cm. Jest to ważne, aby zapewnić wystarczającą wysokość, aby skutecznie odstraszać ślimaki.

Następnie, należy połączyć sekcje boczne ogrodzenia ślimakowego z elementami narożnymi i umieścić osłonę ślimakową w wykopanym wcześniej kanale. Teraz należy wypełnić kanał ziemią i mocno go docisnąć, aby nowo zainstalowany płot stał stabilnie.

Jeśli długość pojedynczego elementu bocznego nie wystarcza do otoczenia całej grządki, podczas montażu ogrodzenia można również wsunąć dwa elementy boczne jeden w drugi i w ten sposób dopasować ogrodzenie ochronne do wielkości jakiej potrzebujemy.


Na co należy zwrócić uwagę przy montażu ogrodzenia przeciw ślimakom?


Aby ogrodzenie chroniło rośliny przed ślimakami, ważne jest, aby było zainstalowane bez szczelin. Ponadto należy upewnić się, że wspomniana wysokość 15 centymetrów jest zagwarantowana. Jednakże, ogrodzenia przeciw ślimakom mają zazwyczaj wysokość całkowitą 25 cm, w praktyce nie stanowi to problemu.
Należy również upewnić się, że ogrodzenie ma odpowiednią odległość od grządki żadna roślina nie wystaje lub nie ma bezpośredniego kontaktu z płotem. W przeciwnym razie ślimaki mogą wykorzystać ją jako pomoc przy wspinaniu się i dostać się do grządki pomimo ogrodzenia.


Kiedy jest właściwy czas na instalację ogrodzenia przeciw ślimakom?

Czas instalacji ogrodzenia dla ślimaków zależy w zasadzie od Ciebie. Na przykład, można zainstalować ogrodzenie jesienią lub poczekać do wiosny. Aby jednak spełniał on swoje zadanie, należy go zainstalować najpóźniej w momencie rozpoczęcia sadzenia grządek.

Aby jak najlepiej chronić grządki przed ślimakami, zalecamy przekopywanie gleby późną jesienią i wczesną wiosną. W ten sposób odsłonisz obecne w glebie jaja ślimaków, które zostaną zlikwidowane przez słońce, mróz i drapieżniki. Dzięki temu można zawczasu ograniczyć liczbę ślimaków w ogrodzie i oszczędzić sobie pracy przy zwalczaniu szkodników.