Zwalczanie ślimaków za pomocą płotka na ślimaki


Jeśli chcesz zwalczać ślimaki w swoim ogrodzie za pomocą mechanicznej bariery w sposób biologicznie nieszkodliwy, ogrodzenie na ślimaki jest szczególnie skuteczny w praktyce.

Płoty ślimakowe, takie jak te, które można znaleźć w naszym sklepie, są przeszkodą nie do pokonania dla ślimaków ze względu na ich podwójną, zakrzywioną na zewnątrz górną krawędź. Pod warunkiem, że są one prawidłowo ustawione, zapewniają roślinom niezawodną ochronę.

Przy zwalczaniu ślimaków za pomocą płotka na ślimaki ważne są następujące punkty:

  • Ogrodzenie na ślimaki należy postawić odpowiednio wcześnie na wiosnę.
  • Do odstraszania ślimaków potrzebne jest ogrodzenie o wysokości około 15 centymetrów.
  • W celu zapewnienia stabilnego mocowania, ogrodzenie powinno być zakotwiczone w ziemi na głębokość około dziesięciu centymetrów.
  • Ogrodzenie na ślimaki musi całkowicie otaczać chronioną grządkę.
  • Należy unikać kontaktu z sąsiednimi roślinami, ponieważ w przeciwnym razie ślimaki mogą wykorzystać je do wspinaczki.


Aby wzmocnić działanie płotka na ślimaki, zalecamy przekopanie gleby późną jesienią i wczesną wiosną. W ten sposób odsłonisz jaja ślimaków w glebie, które zostaną zlikwidowane przez mróz, słońce i drapieżniki.

Zaleca się regularne sprawdzanie ogrodzenia na ślimaki. Można również zaoszczędzić sobie pracy i jeszcze bardziej zwiększyć ochronę grządek dzięki dodatkowemu obrzeżu panelowemu.


Zwalczanie ślimaków za pomocą pułapek na ślimaki


Pułapki na ślimaki to kolejny sposób na kontrolowanie ślimaków. Mogą być one dodatkowym i użytecznym wsparciem przy instalowaniu ogrodzenia dla ślimaków.
Pułapka na ślimaki to pojemnik wypełniony wodą z przynętą, której zapach przyciąga ślimaki. Jeśli szkodniki wczołgają się do pułapki, toną.

Pułapka może być łatwo opróżniona, ponownie napełniona i ustawiona. Aby skutecznie zwalczać ślimaki tą metodą, najlepiej jest umieścić w ogrodzie kilka pułapek na ślimaki. Należy jednak pamiętać, że zapach przynęty może czasami przyciągać ślimaki z ogrodów sąsiadów. Z tego powodu zaleca się, aby zawsze stosować pułapki na ślimaki w połączeniu z ogrodzeniem przeciw ślimakom.


Zwalczanie ślimaków za pomocą szczypiec do ślimaków


Najlepszym sposobem na zwalczanie pozostałych ślimaków w ogrodzeniu jest zbieranie ich pojedynczo szczypcami ślimakowymi.
Najłatwiejszym sposobem jest odwiedzenie ogrodu, gdy jest ciemno i panuje w nim wilgoć. Oczywiście, można również zbierać ślimaki ręcznie. Jednak dzięki szczypcom do ślimaków oszczędzasz sobie konieczności dotykania oślizgłych szkodników.

Poza tym, specjalny kształt szczypiec ślimaka pozwala na chwytanie ślimaków bez uszkadzania roślin. Nawet jaja ślimaków można bardzo łatwo zebrać i usunąć za pomocą takich szczypiec.

Ponadto kleszcze do zwalczania ślimaków mogą pomóc w walce nie tylko ze ślimakami. W razie potrzeby można je również wykorzystać do zbierania gąsienic i innych szkodników. Dzięki szczypcom można skutecznie zwalczać ślimaki i innych nieproszonych gości bez użycia środków chemicznych.
Aby pozbyć się zebranych szkodników, zalecamy zalać je wrzątkiem. To zabije je szybko i w dużej mierze bezboleśnie. Z drugiej strony posypywanie solą powoduje długą i męczącą śmierć ślimaków i dlatego nie powinno się tego robić.

Niezależnie od tego, przy zwalczaniu ślimaków nie jest również wskazane, aby zebrane szkodniki po prostu wynosić i porzucać w innym miejscu. Tam mogą się rozmnażać bez przeszkód. Co więcej, ślimaki mogą czasami przemieszczać się na bardzo duże odległości. Jest więc tylko kwestią czasu, kiedy szkodniki ponownie zasiedlą Twój ogród.


Zwalczanie ślimaków - nasze wnioski


Jak widać, istnieją różne możliwości zwalczania ślimaków. Metody, o których wspomnieliśmy mają tę wielką zaletę, że nie używają żadnych środków chemicznych przeciwko ślimakom.

W ten sposób uniknie się wyrządzania krzywdy innym zwierzętom w ogrodzie, a nawet niepotrzebnego narażania ludzi na niebezpieczeństwo. Jednocześnie można być pewnym, że istnieje sposób na skutecznie zwalczanie ślimaków i można niezawodnie zapobiegać inwazji szkodników na rośliny.

Należy jednak pamiętać, że im wcześniej rozpocznie się zwalczanie ślimaków w ogrodzie, tym łatwiej będzie to zrobić. Dlatego nie czekaj, aż Twoje grządki zostaną zaatakowane przez dużą liczbę szkodników, ale najlepiej zwalczaj ślimaki, jak tylko odkryjesz pierwsze ślady śluzu.