Blachy okapowe

Obróbki okapowe: ważna ochrona dachu przed wilgocią

 

Okapowe obróbki blacharskie znane są również pod innymi nazwami jako listwy okapowe. Są one przymocowane do tzw. okapu. Tam zapewniają, że woda podczas deszczu nie spływa pod krawędź dachu, lecz do rynny zgodnie z przeznaczeniem.

 

Najważniejsze fakty o obróbce blacharskiej okapu w skrócie

 

  • Obróbki okapowe są mocowane do okapów dachów w celu ochrony krawędzi dachu przed penetracją wody.

  • Obróbki okapowe mogą być przydatne w nieruchomościach mieszkalnych, jak również w altanach ogrodowych, garażach i wiatach samochodowych.

  • Obróbki okapowe są zazwyczaj wykonane z miedzi, tytan-cynku, blachy stalowej lub aluminium.

  • W przypadku metalowych rynien ważne jest, aby zwrócić uwagę na kompatybilność materiałową przy zakupie obróbek okapowych.

 

Co to jest obróbka blacharska okapu?

 

Obróbka okapowa to zagięty pasek blachy, który jest przymocowany do okapu dachu. Pomaga to zapewnić, że gromadząca się woda deszczowa może prawidłowo spływać do rynien i nie powodować szkód wilgotnościowych na Twoim dachu.

 

Kiedy należy zamontować obróbkę blacharską okapu?

 

To czy montaż obróbki blacharskiej okapu jest obowiązkowy, nie można powiedzieć w sposób ogólny. Dzieje się tak dlatego, że w zależności od konstrukcji danego dachu można doskonale zamontować orynnowanie w taki sposób, aby uniemożliwić spływanie wody deszczowej pod dachówki przy okapie, nawet bez dodatkowej listwy okapowej.

 

Należy jednak pamiętać, że szczególnie w regionach o większych opadach, szczególnie ważne jest, aby woda deszczowa mogła prawidłowo spływać do rynny i aby dach był całkowicie szczelny. W przeciwnym razie szkody spowodowane wilgocią w budynku, których naprawa jest czasochłonna i kosztowna, mogą się szybko pojawić.

 

Właściwie zastosuj obróbkę blacharską okapu

 

Aby obróbka blacharska okapu spełniała swoją funkcję, ważne jest, aby była prawidłowo zainstalowana. Na dachach domów jednorodzinnych listwę okapową montuje się zazwyczaj pod ostatnim rzędem dachówek przy okapie. Aby niezawodnie utrzymać pozycję, blacha jest mocowana na miejscu za pomocą śrub.

 

Przed rozpoczęciem właściwego montażu, arkusze blachy okapowej muszą być najpierw przycięte na odpowiednią długość. Aby zapewnić najlepszą możliwą hydroizolację, poszczególne pasy okapowe powinny lekko zachodzić na siebie. W tym celu konieczne jest usunięcie kawałka szwu po bokach, co zazwyczaj nie stanowi problemu przy użyciu nożyc do blachy.

 

Do uszczelnienia połączeń między dwoma arkuszami blachy dobrze jest użyć odpowiedniego gotowego uszczelniacza, który można rozprowadzić i który można łatwo nanieść na blachę okapu za pomocą pędzla.

 

Zamontowany fabrycznie kołnierz okapowy wystaje do orynnowania, gwarantując niezawodnie, że w przypadku opadów deszczu, woda nie dostanie się pod dachówki, lecz będzie mogła być odprowadzona do systemu odwadniającego przez orynnowanie i podłączone do niego rury spustowe lub zebrana w beczkach do podlewania ogrodu, zależnie od potrzeb.

 

Obróbki okapów wykonane z różnych materiałów

 

Okapowe obróbki blacharskie są wykonywane z różnych materiałów. Zazwyczaj można wybierać pomiędzy modelami wykonanymi z tytan cynku, miedzi, blachy stalowej i aluminium. Oczywiście materiał nie ma wpływu na podstawowe funkcjonowanie listwy okapowej.

 

Jednakże istnieją pewne różnice, między innymi w zakresie odporności na warunki atmosferyczne. Poza tym, niektóre metale, takie jak miedź, utleniają się z czasem, ale może to być pożądane ze względu na patynę, która tworzy się w ten sposób.

 

Przy zakupie należy również pamiętać, że nie wszystkie metale są ze sobą kompatybilne. W związku z tym, w zależności od materiału, z którego wykonana jest rynna, wybór pasujących obróbek okapowych może być nieco ograniczony.

 

Na przykład, aby uniknąć korozji, nie jest wskazane łączenie miedzi z tytanem cynku lub stali ocynkowanej. Z drugiej strony, rynny twojego domu są wykonane z tworzywa sztucznego, nie musisz się martwić o kompatybilność materiałów..

 

Obróbki okapowe do altan ogrodowych i garaży

 

Montaż obróbek blacharskich okapu nie jest zarezerwowany wyłącznie dla budynków mieszkalnych, ale czasami jest przydatny dla altan ogrodowych, garaży i wiat samochodowych. Tam listwa okapowa spełnia taką samą funkcję jak na normalnym dachu domu, zapewniając, że woda nie dostanie się pod dach i nie spowoduje tam szkód.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie obróbek okapowych?

 

Blacha okapowa musi być nie tylko wykonana z odpowiedniego materiału, ale również musi mieć odpowiednią szerokość. Ponadto ważne jest, aby listwa okapowa była wygięta pod odpowiednim kątem. To, jak duży musi być ten element, zależy od kąta między dachem a rynną.

 

Aby mieć pewność, że obróbka okapowa będzie pasować, należy ją dokładnie zmierzyć przed zakupem. W końcu to bardzo irytujące, gdy podczas instalacji okazuje się, że zakupiony wcześniej materiał nie może być wykorzystany i musi zostać wymieniony.

 

Kup wysokiej jakości obróbkę blacharską okapu online

 

Jeśli potrzebujesz obróbki blacharskiej na dach swojego domu lub nawet innego budynku, takiego jak szopa ogrodowa lub garaż, nasz sklep jest miejscem, do którego powinieneś się udać. W naszym asortymencie znajdą Państwo wysokiej jakości blachy okapowe w różnych wzorach.

 

Kup pasujące kołnierze okapowe, jak również wiele innych produktów do odwadniania dachu wygodnie online i zamów z dostawą bezpośrednio do domu. Z nami możesz liczyć na przystępne ceny, a także na wyjątkową jakość produktów i najwyższej klasy obsługę klienta.