Blachy kątowe

Wysokiej jakości blachy kątowe w różnych wzorach

 

Arkusze kątowe są dostępne w niezliczonej ilości wzorów dla wielu różnych celów. Stosowane są między innymi jako zakończenia na dachach. Tam służą jako połączenie pomiędzy pionowymi elementami budynku a powierzchnią dachu.

 

Funkcją blachy kątowej jest w tym przypadku głównie uszczelnienie istniejących szczelin w przejściu, tak aby woda deszczowa nie mogła wnikać, lecz mogła być odprowadzana zgodnie z przeznaczeniem.

 

Najważniejsze fakty o blachach kątowych w skrócie

 

  • Arkusze kątowe mogą być stosowane jako zakończenia na dachach, aby stworzyć połączenie pomiędzy pionowymi elementami a dachem.

  • Oprócz aspektów wizualnych, głównym celem mocowania blach kątowych jest zapobieganie przenikaniu wody.

  • Arkusze kątowe są wykonane z różnych metali, takich jak tytan-cynk, aluminium, stal nierdzewna i miedź.

  • W celu zapewnienia właściwej kompatybilności materiałowej, arkusze kątowe powinny być wykonane z tego samego materiału co reszta pokrycia dachowego i rynny.

  • W niektórych przypadkach arkusze kątowe posiadają tzw. rąbek wodny, który służy jako dodatkowa ochrona przed penetracją wody.

 

Z jakiego metalu wykonane są blachy kątowe?

 

Nazwa dostarcza jedynie informacji o kształcie. Nie można z niej wyciągać wniosków na temat materiału. Dzieje się tak dlatego, że blachy kątowe mogą być wykonane z różnych metali. Poza aluminium i stalą nierdzewną są to również tytan cynk i miedź.

 

Każdy z tych metali ma swoje indywidualne zalety i wady. Dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, który materiał jest właściwy. W większości przypadków warto jednak upewnić się, że arkusze kątowe są wykonane z tego samego metalu co reszta arkuszy dachowych.

 

Aluminiowe blachy kątowe

 

Aluminium jest znane ze swojej lekkości. Jednocześnie jest odporne na rdzę i przekonuje dobrą odpornością na warunki atmosferyczne. Te właściwości sprawiają, że aluminium idealnie nadaje się jako materiał na blachy kątowe.

 

Blacha kątowa wykonana z tytan-cynku

 

Tytan cynku ma wysoką ocenę trwałości i okazuje się być wyjątkowo wytrzymały. Blachy kątowe z tytan-cynku mocowane do dachów z czasem nabierają charakterystycznej szarawej patyny. Jeśli chcemy tego uniknąć, należy je pomalować.

 

Blacha kątowa ze stali nierdzewnej

 

Stal nierdzewna jest znana ze swojej wytrzymałości i długiej żywotności. Nie powinno więc dziwić, że stal nierdzewna jest coraz częściej stosowana do elementów konstrukcyjnych, takich jak rynny, obróbki blacharskie rynien i okapów oraz obróbki kątowe.

 

Blacha kątowa z miedzi

 

Miedź jest jednym z tych metali, które były używane jako materiał budowlany przez bardzo długi czas. Szczególnie starsze domy bardzo często mają rynny i blachy dachowe wykonane z miedzi, które można łatwo rozpoznać po typowej zielonkawej patynie. Blachy kątowe z miedzi mogą być oczywiście instalowane również na nowych budynkach. Jednak w tym przypadku należy pamiętać, że miedź nie jest kompatybilna z różnymi innymi metali.

 

Kątowniki kolorowe

 

Płytki kątowe są również dostępne w kolorze na życzenie. Dzięki temu można je zakupić w kolorze pasującym do budynku, tworząc spójny, całościowy wygląd. W wielu przypadkach, tylko zewnętrzna strona blachy kątowej jest kolorowana. Fakt ten należy mieć na uwadze przy zakupie.

 

Blachy kątowe z fałdą wodną i bez fałdy wodnej

 

Obróbka kątowa jest dostępna jako zakończenie dachu zarówno z jak i bez rąbka wodnego. Szew wodny to tylna krawędź na krawędzi arkusza. Jego zadaniem jest zapobieganie spływaniu wody w niewłaściwym kierunku.

 

Szew zapewnia w ten sposób dodatkową ochronę przed wilgocią. W zależności od rodzaju dachu może być wskazane zastosowanie obróbki kątowej.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie blach kątowych?

 

Tak jak inne pokrycia dachowe, również blachy kątowe powinny być przekonujące pod względem jakości. W końcu blacha powinna być jak najtrwalsza, tak aby nie wymieniać jej po kilku latach.

 

Poza tym, ważne jest zwrócenie uwagi na odpowiednią długość i kąt nachylenia. Ugięcie kątowe to całkowita szerokość, jaką miałaby blacha bez kąta. Jest to więc suma obu wymiarów.

 

Dodatkowo, bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej kompatybilności materiałowej. Ponieważ niektóre metale nie są ze sobą kompatybilne. Dobrym pomysłem jest zakup wszystkich blach dachowych i rynien wykonanych z tego samego metalu.

 

 

Kupuj wysokiej jakości blachy kątowe online po taniości

 

Jeśli potrzebujesz odpowiednich blach kątowych do swojego projektu budowlanego, trafiłeś we właściwe miejsce w naszym sklepie. To dlatego, że mamy wybór wysokiej jakości arkuszy kątowych, które można wygodnie zamówić online, jeśli ich potrzebujesz.

 

Kupuj tanio u nas w sklepie internetowym swoje arkusze kątowe i korzystaj z niezawodnej dostawy pod wskazany adres, a także z pierwszorzędnej obsługi klienta, która z pewnością nie pozostawia nic do życzenia.