Ochrona przeciw gołębiom

Odstraszacz gołębi: sprawdzone rozwiązania na balkon i do ogrodu

 

Gołębie często pojawiają się masowo i stały się prawdziwym utrapieniem w wielu miastach. Nawet właściciele prywatnych domów i ogrodów są wielokrotnie dotknięci przez tych irytujących, niechcianych gości.

 

Odpowiednie środki odstraszające gołębie pomagają opanować problem i pozbyć się niechcianych pierzastych gości. W naszym sklepie znajdą Państwo odpowiednie produkty, które można wykorzystać do odstraszania gołębi.

 

Najważniejsze informacje, w skrócie:

 

 • Odchody gołębi mogą na dłuższą metę znacząco uszkodzić strukturę budynków.

 • Głębie mogą czasami roznosić patogeny i pasożyty, a tym samym stanowić zagrożenie dla zdrowia.

 • Głębie mogą być zabijane tylko w wyjątkowych przypadkach i za istniejącym pozwoleniem.

 • Celem środka odstraszającego gołębie jest wypędzenie niechcianych gości z ogrodu tak trwale, jak to tylko możliwe.

 • Istnieje wiele różnych rozwiązań, które można wykorzystać do odstraszania gołębi we własnym ogrodzie.

 • W naszym sklepie znajdziesz sprawdzone produkty, które możesz wykorzystać do odpędzenia gołębi na swojej posesji.

 

Głębie mogą szybko stać się problemem

 

Jeśli tylko jeden gołąb lub para zamieszkuje na Twoim podwórku, to może nie być to wielka sprawa. Niestety jednak, ptaki te często nie występują pojedynczo, lecz w stadach. Najpóźniej wtedy stają się one problemem i zaniepokojeni ludzie szukają rozwiązań dla obrony przed gołębiami.

 

Ich odchody są niehigieniczne. W zależności od ilości gołębi, mogą one zabrudzić całe ławki, schody, a nawet balkony i parapety. W dłuższej perspektywie odchody gołębi mogą nawet powodować znaczne szkody w strukturze budynku, dlatego też odpowiednia ochrona przed gołębiami może stać się istotna również z punktu widzenia ochrony danego budynku.

 

Innym problemem, który właściciele domów i ogrodów powinni rozważyć, jest fakt, że gołębie mogą rozprzestrzeniać patogeny i pasożyty poprzez swoje odchody. Dlatego nie tylko z wizualnego punktu widzenia, ale również z punktu widzenia higieny, sensowne jest wypędzanie gołębi za pomocą odpowiednich środków.

 

Dlaczego gołębie są szczególnie powszechne w miastach

 

Jednym z gatunków gołębi występujących na wolności w Europie Środkowej jest gołąb miejski. Kiedyś było to zwierzę domowe i było hodowane przez ludzi. Chociaż te czasy dawno minęły, jego charakter nie zmienił się od tamtego czasu. Pozostaje wierny swojej lokalizacji i podobnie jak jego dzicy przodkowie, preferuje skalne nisze lub gzymsy ścian jako miejsca gniazdowania. W związku z tym, jest to prawie niemożliwe, aby przenieść pierzastych mieszkańców miasta do lasów lub przynajmniej parków.

 

Jedyna różnica w stosunku do przeszłości polega w zasadzie na tym, że gołębie miejskie muszą dziś same sobie zapewnić pożywienie. Z powodu często niewystarczającej ilości pożywienia wiele gołębi miejskich umiera z głodu, gdy są jeszcze pisklętami w gnieździe. Jednak nie doprowadziło to do zmniejszenia populacji, ale zamiast tego spowodowało, że ptaki złożyły jeszcze więcej jaj.

 

Gołębi nie należy po prostu zabijać

 

Jeśli chcesz pozbyć się gołębi na swojej posesji, być może myślałeś o ucieczce do trucizny w tym celu. Jednak nie jest to dozwolone w ramach przepisów ustawy o ochronie zwierząt.

 

Gołębie można zabijać tylko w wyjątkowych okolicznościach i trzeba mieć na to pozwolenie. Dlatego w przypadku gołębi chodzi zawsze o ich przepędzenie.

 

Odstraszacz gołębi na balkon i do ogrodu

 

Jeśli sporadyczne gołębie zabłąkają się na Twoją posesję, to z pewnością jest to coś, czemu należy się przyjrzeć. W końcu ptaki są zazwyczaj spokojne i dlatego zbytnio Ci nie przeszkadzają.

 

Jednakże, jeśli ich obecność w bezpośrednim sąsiedztwie Państwa domu staje się coraz bardziej powszechna, gołębie szybko stają się niezwykle dokuczliwym problemem, który trudno zignorować i któremu należy przeciwdziałać, stosując odpowiednie środki odstraszające gołębie.

Do odstraszania gołębi, niektóre z opcji obejmują:

 • Sieci

 • Kłosy

 • Atrapa ptaków drapieżnych

 • Pryskanie wodą

 • Głośne dźwięki

 • Urządzenia ultradźwiękowe

 • Lustra

 • Lasery

 • Przewody elektryczne

 

Ochrona za pomocą siatki

 

Jedną z opcji odstraszania gołębi jest na przykład siatka, którą rozciąga się na balkonie lub nawet na elewacji, uniemożliwiając w ten sposób ptakom osiedlenie się w tych miejscach. Siatka z pewnością nie jest najbardziej atrakcyjnym wizualnie rozwiązaniem. Odpowiednio zastosowane, takie zabezpieczenie przed gołębiami, z doświadczenia okazuje się jednak niezwykle skuteczne.

 

Kupując i rozciągając siatkę do obrony przed gołębiami, upewnij się jednak, że jest ona dobrze widoczna dla ptaków. W przeciwnym razie zwierzęta mogą się w nią zaplątać i zginąć, co oczywiście nie jest naszym celem..

 

Odstraszacz gołębi z kolcami

 

Innym rozwiązaniem, może być wykorzystanie tzw. kolców. Są to elementy, które posiadają metalowe pręty ułożone w kształcie litery V. Można je przymocować np. do ścian lub innych wąskich powierzchni i w ten sposób uniemożliwić gołębiom osiedlenie w tych miejscach.

 

Aby odstraszacz gołębi z kolcami działał, bardzo ważne jest, aby prawidłowo je zamontować. W przeciwnym razie kolce mogą nawet ułatwić gołębiom budowanie gniazd, co zwiększy tendencje do powiększenia problemu, zamiast jego eliminowania.

 

Odstraszacz gołębi z atrapami ptaków drapieżnych

 

 

Aby gołębie postrzegały rzekome drapieżniki jako zagrożenie, należy je rozmieścić w regularnych odległościach. Ponieważ jeśli atrapa znajduje się stale w tej samej pozycji, nie trzeba długo czekać, aż gołębie zrozumieją, że nie mają się czego obawiać i po prostu zignorują atrapę ptaka drapieżnego.

 

Odstraszanie gołębi wodą

 

Zależnie od wielkości populacji gołębi w Twojej okolicy, czasami może wystarczyć przepędzenie ich za pomocą pistoletu na wodę lub węża ogrodowego. Należy jednak zacząć ten proces szybko, jak to możliwe, aby uczynić to czymś niewygodnym dla ptaków.

 

Dodatkowo trzeba podejmować te działania wielokrotnie, a nie tylko raz. Trzeba to robić tak długo, aby zmusić ptaki do tego, aby, zaczęły szukać innego miejsca na pobyt.

 

Odstraszanie gołębi głośnymi dźwiękami

 

Jeśli chcesz wypędzić gołębie z ogrodu lub z balkonu, możesz to zrobić za pomocą głośnych dźwięków. W tym celu w grę wchodzą na przykład odgłosy huku lub nawet nagrania krzyków ptaków drapieżnych.

 

Głośne dźwięki mogą być niezwykle skuteczne w odstraszaniu gołębi. Jednak Twoi sąsiedzi prawdopodobnie nie będą zachwyceni, jeśli będą narażeni na regularne uciążliwe hałasy. Przynajmniej w gęsto zaludnionych obszarach mieszkalnych metoda ta nadaje się więc tylko w ograniczonym zakresie.

 

Odstraszanie gołębi z ultradźwiękami

 

Są też specjalne urządzenia ultradźwiękowe, które można umieścić np. na balkonie, a których dźwięki mogą odpędzać gołębie. Aby jednak działały, konieczne jest, aby wytwarzane dźwięki były jak najbardziej nierównomierne i wystarczająco głośne. W przeciwnym razie ptaki bardzo szybko się przyzwyczają, a urządzenie ultradźwiękowe straci swoje działanie w bardzo krótkim czasie.

 

Problem z tą metodą odstraszania gołębi polega na tym, że dźwięki wydawane przez urządzenie ultradźwiękowe są odbierane nie tylko przez gołębie, ale również przez zwierzęta domowe, takie jak koty czy psy i mogą być dla nich niekiedy prawdziwą udręką. Ponadto, wielu młodych ludzi słyszy te dźwięki i uważa je za niepokojące.

 

Lusterka do odstraszania gołębi

 

Inna opcja, która może być używana do odstraszania gołębi w twoim własnym ogrodzie to małe lusterka. Jeśli są one zawieszone np. na drzewach, odbijające się światło może drażnić gołębie, pomagając w ich przepędzaniu. Płyty CD, których błyszczący spód również odbija światło słoneczne, mogą być używane zamiast luster.

 

Ta metoda odstraszania gołębi działa całkiem nieźle. Jednak dość często zdarza się, że ptaki z czasem przyzwyczajają się do tego i dlatego po pewnym czasie nie przeszkadzają im już refleksy świetlne.

 

Systemy laserowe do odstraszania gołębi

 

Odstraszacz gołębi wykorzystujący lasery działa w podobny sposób jak właśnie opisana metoda wykorzystująca lustra. Również tutaj celem jest odpędzenie ptaków za pomocą światła. Ponieważ światło zielone okazało się szczególnie skuteczne, odpowiednie systemy laserowe do odstraszania gołębi bazują na świetle w tym kolorze.

 

Choć teoretycznie można je stosować w prywatnych ogrodach. Jednak lasery, z których niektóre mają zasięg dwóch kilometrów, są częściej stosowane na polach, większych parkingach, a nawet na lotniskach, polach golfowych i boiskach sportowych, aby utrzymać gołębie i inne ptaki z dala.

 

Odstraszacz gołębi z przewodami elektrycznymi

 

Dla balkonu domu jednorodzinnego taka metoda odstraszania gołębi z pewnością nie ma zbyt wiele sensu. Ale dla dużych budynków publicznych lub nawet bloków mieszkalnych, rozciąganie przewodów elektrycznych jako ochrona przed gołębiami jest zdecydowanie dobrym sposobem na utrzymanie pierzastych szkodników z dala od pewnych obszarów.

 

Oczywiście, natężenie prądu jest zbyt słabe w takim przewodzie, aby poważnie zaszkodzić ptakom. Jednak, podobnie jak w przypadku ogrodzenia elektrycznego na pastwisku, szok elektryczny wywołany kontaktem z drutem jest nieprzyjemny dla gołębi, więc będą one szukały innego miejsca pobytu.

 

Czy zaleca się stosowanie pułapek na gołębie?

 

Gołębie mogą okazać się bardzo wytrwałe. W związku z tym, być może rozważałeś już założenie pułapek na gołębie w swoim ogrodzie, a następnie wypuszczenie złapanych ptaków w pewnej odległości od domu.

 

W praktyce jednak nie odniesiesz dużego sukcesu, używając takiej pułapki. Jest to spowodowane tym, że gołębie są zazwyczaj bardzo lojalne w stosunku do miejsca, w którym przebywają i dlatego zazwyczaj nie trzeba długo czekać, aby wypuszczone przez Państwa ptaki wróciły na swoje miejsce. Dlatego nie jest to trwałe rozwiązanie.

 

Pozwól profesjonaliście odgonić gołębie

 

Jeśli twoje wysiłki w eksmitowaniu gołębi nie przyniosą rezultatu, ostatnim krokiem, jaki możesz skontaktować się z profesjonalną firmą zajmującą się zwalczaniem szkodników.

 

Zatrudnienie firmy wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami. Ale profesjonaliści są zazwyczaj bardzo dobrze zorientowani w sprawdzonych metodach i w tym, co ma największy sens na dłuższą metę, jeśli chodzi o odstraszanie gołębi w Twoim indywidualnym przypadku.

 

Usuwanie wróbli: nawet małe ptaki mogą być uciążliwe

 

Chociaż wróble nie są zazwyczaj tak problematyczne jak gołębie, te małe, towarzyskie ptaki mogą z pewnością okazać się uciążliwe. Jeśli pojawią się w większej ilości w ogrodzie, szybko staje się on bardzo hałaśliwy. Wielu właścicieli domów dopiero wtedy, szuka sposobów na odpędzenie wróbli.

 

Możesz polegać na porównanych tutaj metodach do obrony gołębi i odstraszyć pierzastych gości, na przykład, z odbijającym się światłem lusterek lub nawet atrapami ptaków drapieżnych. Przy odrobinie cierpliwości i kreatywności, wróble mogą zostać przepędzone bez większych problemów, dzięki czemu wkrótce będziesz mógł cieszyć się czasem w swoim ogrodzie lub na balkonie bez zakłóceń.

 

Kupuj sprawdzone rozwiązania odstraszające gołębie online

 

Jeśli szukasz rozwiązań dla odstraszania gołębi w swoim ogrodzie lub na balkonie, to trafiłeś we właściwe miejsce. Ponieważ w naszym sklepie znajdziesz sprawdzone i przetestowane produkty do odstraszania gołębi.

 

Szybko i solidnie dostarczamy zakupiony towar do Państwa domu, dzięki czemu mogą Państwo szybko rozpocząć walkę gołębiami na swojej posesji i mieć nadzieję na szybkie pozbycie się niechcianych gości.