Blacha wertykalna

Wertykalna obróbka blacharska: ważna i często niedoceniana ochrona przed wilgocią

 

Aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przenikaniem wilgoci, konieczne jest oczywiście, aby dach domu był całkowicie szczelny i wyposażony w odpowiedni system odwadniania dachu. W zależności od kształtu dachu obejmuje to m.in. montaż obróbki wertykalnej, która zabezpiecza tzw. werandę przy szczycie domu przed działaniem czynników atmosferycznych i wilgoci.

 

Przegląd głównych zalet obróbki krawędzi

 

  • Osłona z blachy niezawodnie chroni krawędź przed warunkami atmosferycznymi i zapobiega przenikaniu wilgoci.

  • Osłona szczytowa jest łatwa w montażu i w porównaniu z dotychczas stosowaną osłoną drewnianą jest znacznie bardziej odporna na warunki atmosferyczne.

  • Przy zakupie blach należy wziąć pod uwagę między innymi kształt dachu oraz rodzaj pokrycia dachowego.

  • Boczna obróbka blacharska dostępna jest w szerokiej gamie metali, takich jak tytan-cynk, aluminium, stal i miedź.

 

Co to jest skraj dachu?

 

Skraj dachu to widoczna część wykończenia dachu na szczycie, zwykle wykonana z drewna. Tworzy on połączenie pomiędzy kalenicą a okapem. Zarówno dachy szedowe jak i dwuspadowe posiadają krawędź.

 

Ponieważ spotykają się tam różne części budynku wykonane z różnych materiałów, obszar ten jest stosunkowo wrażliwy. W związku z tym na granicy łatwo o przecieki, zwłaszcza jeśli prace budowlane nie zostały wykonane prawidłowo.

 

Dlaczego montaż obróbek blacharskich na obrzeżach ma sens

 

Tak jak dachówki, obrzeże jest narażone na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wiatr, deszcz i zimno. W przeciwieństwie do nich okazuje się jednak znacznie bardziej podatny na uszkodzenia i przecieki. Aby ją chronić, często montuje się obróbki blacharskie.

 

Znane również jako obróbki blacharskie, blachy brzegowe działają jak okładzina i zapewniają, że drewno jest chronione, a połączenie między ścianą domu a dachem jest zamknięte. Zapobiegają one również obsuwaniom dachówek przy krawędzi przez silnych podmuchach wiatru.

 

Oprócz tego, obróbki blacharskie również przyczyniają się do wyglądu domu. Dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę na dopasowany wizualnie materiał, a także dobrą jakość.

 

Zakrywanie skraju starych domów

 

Nawet na starych budynkach ludzie wyposażają werandę w okładziny ochronne. W przeciwieństwie do młodszych domów, ten często wykonany jest z drewna z efektownymi zdobieniami. To naprawdę wygląda atrakcyjnie. Jednak, jak wszyscy wiemy, drewno nie jest tak odporne na warunki atmosferyczne jak wiele rodzajów metalu.

 

Przykładowo, obrzeże wykonane z drewna wymaga stosunkowo wysokiego poziomu konserwacji, ponieważ w miarę możliwości powinno być malowane w regularnych odstępach czasu odpowiednim środkiem do konserwacji drewna.

 

Zważywszy na fakt, że do krawędzi można dotrzeć bezpiecznie tylko za pomocą rusztowania, jest to dalekie od ideału, dlatego też stosowanie praktycznych blach do krawędzi stało się już dawno normą.

 

Pomarańczowe blachy wertykalne w różnych wzorach

 

Obróbki szczytowe są dostępne w wielu różnych odmianach, które mogą być stosowane do krawędzi dachów dwuspadowych i szedowych, jak również do obróbek kalenicowych dachów płaskich. Przy zakupie należy zwrócić uwagę nie tylko na kształt dachu, ale również na rodzaj pokrycia. W zależności od tego, czy są to dachówki, blachodachówki, gonty bitumiczne czy łupek naturalny, właściwym wyborem może być inna obróbka.

 

Niekiedy arkusze są również wyposażone w szew. Ich zadaniem jest odprowadzanie wody do okapu lub rynny. Nie dotyczy to jednak wszystkich arkuszy blachy falistej i w zależności od kształtu dachu nie zawsze jest absolutnie konieczne.

 

Obróbki szczytowe wykonane z różnych materiałów

 

Tak jak w przypadku innych pokryć dachowych, arkusze brzegowe są dostępne w różnych materiałach. Należą do nich przede wszystkim tytan-cynk, aluminium, stal i miedź. Zasadniczo, wszystkie wymienione materiały mogą uzyskać wynik o dość długiej żywotności.

 

Podejmując decyzję o wyborze konkretnego metalu, należy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego wykonane są inne elementy dachu, takie jak rynny czy obróbki okapowe. To dlatego, że niektóre metale nie się ze sobą kompatybilne i mają tendencję do korodowania, gdy dochodzi do kontaktu między nimi.

 

Właściwa instalacja

 

Montaż obrzeża, nie jest sprawą zbyt skomplikowaną. Jednak ważne jest, aby pracować dokładnie, aby zapewnić precyzyjne dopasowanie, jak również właściwe uszczelnienie krawędzi.

 

Arkusze należy najpierw przyciąć na odpowiednią długość, a następnie przymocować do krawędzi za pomocą śrub. Wymagane do tego otwory są wstępnie wywiercone. Ich średnica powinna być nieco większa niż średnica śrub. Dzięki temu blacha krawędziowa może się lekko rozszerzać wraz ze wzrostem temperatury, bez wypaczania.

 

Kupuj tanie arkusze wertykalne ze sklepu internetowego

 

Jeśli szukają Państwo niedrogich, ale wysokiej jakości listew krawędziowych, to trafili Państwo we właściwe miejsce. To dlatego, że nasz sklep internetowy oferuje wybór solidnych blach, które można wykorzystać do obróbki krawędzi.

 

Kupuj kołnierze wertykalne i inne produkty do ochrony i odwadniania dachu wygodnie online. Dostarczymy Twoje zamówienie szybko i niezawodnie, i jesteśmy pewni, że możemy zaimponować Ci zarówno jakością naszych produktów, jak i doskonałą obsługą klienta.