Rury spustowe

Wysokiej jakości rury spustowe dla długotrwałego systemu odwadniania dachu

 

Rynna deszczowa wraz z rurami spustowymi należy oczywiście do podstawowego wyposażenia każdego dachu. Odpowiednio wymierzony system odprowadzania wody z dach, gwarantuje między innymi, że z czasem nie dojdzie do zawilgocenia ścian domu.

 

Poza tym, dobrym pomysłem jest zbieranie wody z rur spustowych w beczkach na deszczówkę i używanie jej do podlewania własnego ogrodu. Niezależnie od tego, przy zakupie rur spustowych, należy szukać dobrej jakości tak, że będą one służyć tak długo, jak to możliwe bez kosztownych napraw.

 

Najważniejsze fakty o rynnach w skrócie

 

  • Jako ważny element systemu odwadniania dachu, rury spustowe muszą koniecznie mieć odpowiedni rozmiar.

  • Woda zbierana z rynny może być kierowana przez podłączone rury spustowe do systemu kanalizacyjnego.

  • Jeżeli woda deszczowa ma być wykorzystywana do podlewania, rury spustowe mogą być wyposażone w kolektor deszczowy.

  • Rury spustowe do wody deszczowej są dostępne w wykonaniu z tworzywa sztucznego, jak również z różnych metali, przy czym, między innymi, okres użytkowania może być różny w zależności od materiału.

  • Do montażu rur spustowych dostępne są różne rury przyłączeniowe, jak również kielichy i inne elementy do podłączenia.

  • Dla domów z ogrodem, rury spustowe o mniejszej średnicy mogą być używane do zbierania wody deszczowej do podlewania.

 

Rozmiar i ilość rynien spustowych

 

Aby woda deszczowa była odprowadzana w sposób niezawodny, konieczne jest, aby rury spustowe podłączone do rynny miały odpowiednią wielkość. Niezbędna średnica wewnętrzna oraz liczba rur spustowych zależy od różnych czynników, które należy uwzględnić przy planowaniu systemu odwadniania dachu.

 

Oprócz ilości opadów, istotną rolę odgrywa przede wszystkim powierzchnia dachu, którą należy odwodnić. Dla dachu o powierzchni 40 metrów kwadratowych, 60 milimetrów jest uważana za wartość orientacyjną, podczas gdy dla dachu o powierzchni 150 metrów kwadratowych wynosi ona 100 milimetrów.

 

Wbrew nazwie w rynnie, większość wody nie porusza się w dół rury w swobodnym spadku, gdy pada deszcz. Zamiast tego, płynie głównie wzdłuż wewnętrznej ściany rury spustowej.

 

Rynny wykonane z różnych materiałów

 

Rynny są dostępne w różnych materiałach. Oprócz rynien spustowych z tworzywa sztucznego dostępne są również rury ze stali nierdzewnej i różnych metali. Każdy materiał ma zarówno zalety, jak i wady.

 

Dobrym pomysłem jest oczywiście zakup rynien i rur spustowych wykonanych z tego samego materiału. Wynika to nie tylko ze względów optycznych, ale również z faktu, że niektóre metale nie są ze sobą zgodne i w bezpośrednim kontakcie szczególnie szybko ulegają korozji.

 

Plastikowe rury spustowe

 

Plastikowe rury spustowe są niedrogie i łatwe w montażu. Charakteryzują się one wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Jednak w porównaniu z rurami metalowymi rury spustowe z tworzywa sztucznego mają krótszą żywotność, co należy wziąć pod uwagę przy analizie kosztów początkowych.

 

Cynkowe rynny spustowe

 

Oprócz rynien wykonanych z tworzywa sztucznego, szczególną popularnością cieszą się rury spustowe wykonane z cynku lub tytan-cynku. Materiał jest solidny i trwały, dlatego nieco wyższa cena jest tego warta. Na rurach spustowych z cynku z czasem tworzy się charakterystyczna szara patyna, której można zapobiec, malując rury spustowe w odpowiednim czasie.

 

Rynny wykonane z innych metali

 

Oprócz tytan-cynku, inne metale stosowane w produkcji rynien to miedź i stal nierdzewna. Rury spustowe ze stali nierdzewnej są bardzo wytrzymałe i praktycznie nie ulegają korozji. Ich stosunkowo wysoka cena zdecydowanie opłaca się na dłuższą metę dzięki ich długiej żywotności i stabilności.

 

Dotyczy to również miedzi, która jest popularna nie tylko ze względu na zielony kolor, jaki z czasem przybiera jej powierzchnia. Jednakże, ponieważ miedź ulega silnej korozji w kontakcie z innymi metalami, może być łączona z innymi materiałami tylko w ograniczonym zakresie.

 

Kierowanie wody deszczowej z rury spustowej do beczki

 

Rynny deszczowe i połączone z nimi rury spustowe służą oczywiście przede wszystkim do odprowadzania wody z dachu. Nie oznacza to jednak, że zebrana w ten sposób woda musi trafić do kanalizacji.

 

Ten, kto posiada własny ogród, powinien wyposażyć swoje rury spustowe w kolektory deszczówki, które pozwalają na skierowanie wody do beczek, a następnie wykorzystanie jej do podlewania ogrodu.

 

 

Deszczówka jest przecież całkowicie darmowa, w przeciwieństwie do wody z kranu. To powiedziawszy, podlewanie deszczówką może zmniejszyć zużycie wody pitnej, więc nie tylko Twój portfel na tym skorzysta, ale także środowisko.

 

Złącza do rur spustowych i praktyczne akcesoria

 

Aby móc prawidłowo zamontować rury spustowe, niezbędne są oczywiście odpowiednie elementy przyłączeniowe. Należą do nich na przykład tuleje i uszczelnienia tulei. Jeśli mają być połączone dwie rury spustowe, to w zależności od przebiegu rury można zastosować tzw. rurę Y.

 

 

 

 

Oprócz tego dostępne są również różne akcesoria, takie jak wspomniane już zbieracze wody deszczowej, a także kosze na żwir, które mogą służyć do zbierania liści i innych zanieczyszczeń, aby nie dopuścić do zatkania rur spustowych.

 

 

Rury deszczowe do altan ogrodowych

 

Podczas gdy budynki mieszkalne zawsze będą wymagały systemu odwadniania dachu z pasującymi rynnami i rurami spustowymi, nie jest obowiązkowe instalowanie odpowiedniego systemu na altanach ogrodowych.

 

Niemniej jednak, jest to przydatne, aby zapobiec uszkodzeniu szopy ogrodowej i zbierać dodatkową deszczówkę do podlewania. Oczywiście do szopy ogrodowej wystarczą znacznie cieńsze rury spustowe, ponieważ powierzchnia dachu jest znacznie mniejsza niż w przypadku domów mieszkalnych.

 

Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonane są rury spustowe, te same punkty dotyczą w zasadzie instalacji na szopie ogrodowej, jeśli chodzi o różnice w cenie, jak również oczekiwaną żywotność.

 

 

Kupuj rynny i rury spustowe po taniości online

 

Jeśli potrzebujesz odpowiednich rur spustowych do swojego systemu odwadniania dachu, na pewno znajdziesz je w naszym sklepie. Wybierz spośród rur spustowych w różnych wersjach, które będą pasować do Twojego budynku i kup rury spustowe wraz z akcesoriami bezpośrednio online.

 

Dostarczymy Twoje zamówienie wygodnie do Twojego domu. Skorzystaj ze świetnych cen i doskonałej jakości podczas zakupów u nas, dzięki czemu możesz polegać na długowieczności swoich nowych rynien i rur spustowych.