Rynna

Wysokiej jakości rynny do niezawodnego odprowadzania wody deszczowej

 

Rynny deszczowe są integralną częścią każdego dachu domu. Dzięki nim woda nie spływa po prostu po ścianach domu w czasie deszczu, lecz może być odprowadzana przez podłączone do nich rury spustowe.

 

Aby to działało zgodnie z przeznaczeniem, konieczne jest, aby orynnowanie miało odpowiedni rozmiar. Poza tym należy szukać rynien o dobrej jakości tak, aby zapewnić sobie jej długą żywotność.

 

Najważniejsze fakty o rynnach w skrócie:

 

  • Rynny są niezbędnym elementem systemu odwodnienia dachu, który m.in. zapobiega zawilgoceniu budynku.

  • Woda zebrana przez rynnę może być odprowadzona do kanalizacji lub zebrana w beczkach deszczowych i wykorzystana do podlewania ogrodu.

  • Niezbędne jest, aby rynna była odpowiedniej wielkości dla danego budynku.

  • Aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych wilgocią, altany ogrodowe również powinny być wyposażone w rynnę.

  • Orynnowanie wykonane z tworzywa sztucznego jest szczególnie tanie i odporne na warunki atmosferyczne, a także dość łatwe do naprawy.

  • Orynnowanie wykonane z cynku charakteryzuje się, między innymi, większą trwałością w bezpośrednim porównaniu z plastikiem.

 

Dlaczego żaden dach nie może obejść się bez rynien

 

W czasie deszczu woda nieuchronnie zbiera się na dachach domów i spływa po połaci dachowej. Bez odpowiedniego systemu odwadniania dachu, do którego należą oczywiście rynny deszczowe, z czasem dojdzie do zawilgocenia ścian zewnętrznych i ścian piwnicy. Istnieje również inne potencjalne zagrożenia, które mogą być spowodowane przez opady deszczu, bez systemu odwadniania dachu.

 

Opad na dachu jest zbierany przez rynnę deszczową i odprowadzany przez tzw. rurę spustową. Poprzez rury spustowe woda deszczowa może być odprowadzana do lokalnego systemu kanalizacyjnego lub kierowana do systemu infiltracji wody burzowej.

 

Dla właścicieli ogrodów, jest to dobry pomysł, aby zbierać wodę zebraną z pomocą rynny i używać jej do podlewania roślin w ogrodzie. W tym celu rura spustowa wyposażona jest w kolektor deszczowy, przez który woda może spływać do beczki deszczowej.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie rynien?

 

Przy zakupie rynien, nie wystarczy po prostu wybrać wizualnie atrakcyjny model, a następnie zainstalować go. Zamiast tego konieczne jest staranne zaplanowanie systemu odwadniania dachu. W końcu tylko w ten sposób można zapewnić, że orynnowanie i pozostałe elementy systemu są odpowiednio wymierzone.

 

W obliczeniach należy uwzględnić następujące czynniki:

  • Projektowa intensywność opadu

  • Wielkość dachu

  • Współczynnik spływu

 

Rynny na domki ogrodowe

 

Orynnowanie jest ważne nie tylko dla odwodnienia dachu w budynkach mieszkalnych. Ponadto, ich instalacja nadaje się również do domków ogrodowych. Podobnie jak w przypadku domu mieszkalnego, rynna zapobiega również spływaniu wody po ścianach zewnętrznych i w rezultacie uszkadzaniu ich.

 

Rynna na szopie ogrodowej jest dobrym sposobem na zbieranie dodatkowej wody deszczowej do podlewania ogrodu. Dlatego dobrym pomysłem jest dodanie zbieracza wody deszczowej do rury spustowej podłączonej do rynny i skierowanie wody do beczki umieszczonej pod spodem.

 

Zależnie od rodzaju dachu, przy domkach ogrodowych mogą nam być potrzebne dwie lub jedna rynna. Wiadomo, że dach spadzisty ma dwie połacie i dlatego wymaga dwóch rynien. Dach jednospadowy, z drugiej strony, który ma tylko jedno nachylenie, może obejść się z jedną rynną.

 

W zakresie wyglądu i materiału, przy zakupie orynnowania do szopy ogrodowej, masz wolną rękę, więc można w dużej mierze podążać za swoim gustem. Ważne jednak jest, aby orynnowanie było wystarczającej wielkości, aby być w stanie utrzymać wystarczającą ilość wody, gdy pada deszcz.

 

Dla domków ogrodowych instalacja rynny jest dość prosta z powodu ich niskiej wysokości. Prawidłowe zamocowanie nie powinno więc stanowić zbyt dużego problemu dla doświadczonych majsterkowiczów.

 

Orynnowanie wykonane z różnych materiałów

 

Kupując rynny, właściciele domów mają do wyboru wiele materiałów. Oprócz rynien wykonanych z tworzywa sztucznego istnieją również rynny wykonane z cynku i różnych innych metali.

 

Każdy materiał ma zarówno zalety, jak i pewne wady. Dlatego nie można w sposób ogólny powiedzieć, który wariant jest właściwy. Oprócz indywidualnych pomysłów, jak również odpowiedniego budynku, cena również powinna wpływać na decyzję o zakupie.

 

Wszystkie materiały mają swoje wady i zalety.

 

Plastikowe rynny deszczowe

 

Jedną z cech rynien plastikowych jest ich niska cena. W porównaniu z rynnami wykonanymi z materiałów takich jak tytan-cynk są one znacznie tańsze. Ponadto, zwykle okazują się odporne na warunki atmosferyczne i w razie potrzeby można je łatwo naprawić.

 

Rynny wykonane z tworzywa sztucznego mają również pewne wady. Szczególnie oczekiwana żywotność, która jest stosunkowo niska, na około 10 lat, może przemawiać przeciwko temu wariantowi.

 

Rynny aluminiowe

 

Orynnowanie wykonane z aluminium jest odporne na korozję i wyjątkowo lekkie. Żywotność jest w przybliżeniu porównywalna z żywotnością cynku tytanowego i jest tym samym znacznie wyższa niż w przypadku rynien z tworzywa sztucznego. Jeśli chodzi o cenę, rynny wykonane z aluminium są zazwyczaj w średnim zakresie.

 

Rynki aluminiowe są dostępne w wielu różnych kolorach. W porównaniu z innymi metalami, nie jest tak wytrzymały, więc łatwiej jest o uszkodzenia, które może być dość kosztowne w naprawie.

 

Rynny wykonane z miedzi

 

Orynnowanie wykonane z miedzi jest szczególnie drogie. W zamian materiał ten charakteryzuje się wyjątkowo długą żywotnością. Miedziana rynna z łatwością wytrzyma więcej niż 50 lat, zanim będzie wymagała wymiany.

 

Innym powodem, dlaczego rynny wykonane z miedzi są popularne, może być ich typowe zielone zabarwienie, którego materiał nabiera z upływem czasu. Jednakże, aby zapobiec nadmiernej korozji, miedź nie powinna stykać się z komponentami wykonanymi z innych rodzajów metalu, jeśli tylko jest to możliwe.

 

Orynnowanie ze stali nierdzewnej

 

W ostatnich latach rynny deszczowe, wykonane ze stali nierdzewnej stały się coraz bardziej dostępne. Stal nierdzewna jest znana jako bardzo mocna i trwała. Nawet duże wahania temperatury nie stanowią problemu. W związku z tym rynny ze stali nierdzewnej charakteryzują się szczególnie długą żywotnością.

 

Każdy, kto zdecyduje się na ten wariant, powinien jednak pamiętać, że prawidłowa instalacja wiąże się ze stosunkowo dużym nakładem pracy. Poza tym, rynny deszczowe ze stali nierdzewnej są dość drogie.

 

Rynny cynkowe

 

Orynnowanie wykonane z cynku lub tytan-cynku jest bardzo popularne wśród wielu właścicieli domów. Są one bardzo wytrzymałe i charakteryzują się również trwałością. Wszelkie uszkodzenia mogą być naprawione przez doświadczonych rzemieślników amatorów.

 

Poza tym, wielu właścicieli domów docenia szarawą patynę, która z czasem tworzy się na powierzchni rynien tytanowo-cynkowych. Jeśli nie jest to pożądane, rynna powinna być pomalowana odpowiednim kolorem po instalacji.

 

Czy rynny potrzebują ochrony przed liśćmi?

 

Ochrona przeciw liściom pomaga zapobiegać zabrudzeniu liśćmi lub innymi odpadami, a tym samym ewentualnemu zatkaniu rynny. Dlatego też zdecydowanie zaleca się stosowanie odpowiedniej osłony rynnowej.

 

Istnieje wiele odpowiednich krat, siatek i rynien do wyboru w tym celu. Należy jednak pamiętać, że nie każda osłona przeciw liściom jest odpowiednia dla wszystkich rynien. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę zarówno rodzaj dachu, jak i rodzaj i materiał rynny.

 

Kup tanio, rynny w naszym sklepie online!

 

Jeśli potrzebujesz nowej rynny, trafiłeś we właściwe miejsce. W naszym sklepie internetowym znajdą Państwo wybór wysokiej jakości rynien w różnych wzorach. Ponadto w naszym asortymencie znajdują się oczywiście różne inne produkty, które są potrzebne oprócz rynien do systemu odprowadzania wody z dachu. Należą do nich na przykład rury spustowe i kolektory wody deszczowej.

 

Wygodny zakup odpowiedniej rynny i innych potrzebnych komponentów online. Dostarczymy Twoje zamówienie szybko i niezawodnie. Oczywiście, można polegać na tym, że rynny deszczowe z naszego sklepu może w pełni przekonać nie tylko w cenie, ale również w jakości.