Blacha trapezowa

Blacha trapezowa: niedroga, trwała i wszechstronna

 

Płyty trapezowe są stosowane zarówno do pokryć dachowych, jak i okładzin ściennych. Są one niezwykle stabilne i wytrzymałe. W połączeniu z ich stosunkowo niską ceną, czyni je to niezwykle popularnym materiałem budowlanym, który jest często stosowany, zwłaszcza w sektorze komercyjnym, ale także nadaje się do prywatnych projektów budowlanych.

 

Nie powinno więc dziwić, że blacha trapezowa na budynkach i wokół nich stała się już dawno powszechnym widokiem w wielu mniejszych i większych miastach.

 

Blacha trapezowa ma wiele zalet

 

Blacha trapezowa posiada bardzo wiele zalet, które pozwalają jej przewyższać inne materiały budowlane, co czyni ją dobrym wyborem dla różnych projektów budowlanych.

 

Kilka zalet przemawiających za stosowaniem blach trapezowych to:

  • Niskie koszty produkcji zapewniają odpowiednio niskie koszty nabycia.

  • Niska waga sprawia, że obróbka blach trapezowych jest stosunkowo łatwa.

  • Elementy konstrukcyjne mogą być składowane i transportowane bez większego wysiłku.

  • Wysokiej jakości materiały zapewniają dobrą odporność na warunki atmosferyczne i długą żywotność.

  • Montaż blach trapezowych jest nieskomplikowany i przy odrobinie zdolności manualnych zwykle udaje się go wykonać bez problemów.

  • Duże elementy konstrukcyjne o odpowiednich wymiarach zapewniają szczególnie szybki postęp podczas mocowania blach.

 

Blacha trapezowa charakteryzuje się wysoką stabilnością

 

Dzięki obrzeżom, blachy trapezowe są szczególnie stabilne. Już przy stosunkowo niewielkiej grubości materiału mają one stosunkowo wysoką nośność. Fakt ten czyni je dobrym wyborem szczególnie tam, gdzie wymagana jest solidna i wytrzymała konstrukcja.

 

Blacha trapezowa jako materiał budowlany w sektorze komercyjnym

 

Arkusze trapezowe są wykorzystywane w wielu różnych zastosowaniach. Mogą być stosowane do pokryć dachowych, jak również jako okładziny ścian i sufitów. W szczególności blachy trapezowe są bardzo często wykorzystywane przy budowie obiektów przemysłowych i magazynowych, gdzie często stosuje się je w połączeniu z konstrukcją stalową.

 

Ze względu na wysoką stabilność i oszczędność czasu montażu, są one szczególnie popularne w przypadku dużych ścian i dachów. W rzeczywistości, przynajmniej w przypadku budynków przemysłowych, blachy trapezowe są jednym z najczęściej stosowanych materiałów na pokrycia dachowe, niezależnie od wielkości dachu.

 

Blacha trapezowa dla budownictwa mieszkaniowego

 

W sektorze prywatnym blacha trapezowa cieszy się dość dużą popularnością jako niedrogi, odporny na warunki atmosferyczne i łatwy w obróbce materiał budowlany służący między innymi do budowy dachów altan ogrodowych i wiat samochodowych.

 

Zastosowanie blachy trapezowej jako pokrycia dachowego w budownictwie mieszkaniowym jest również możliwe. W porównaniu z nieruchomościami komercyjnymi jest to jednak, przynajmniej obecnie, znacznie rzadsze rozwiązanie, mimo związanych z nim zalet, gdyż tutaj zazwyczaj nadal stawia się na klasyczne pokrycie dachowe z dachówki.

 

Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na blachach trapezowych

 

Przez długi czas blachy trapezowe były mało popularne jako materiał budowlany, ponieważ tworzenie się na nich skroplin uważano za wadę. Pogląd ten jest do dziś szeroko rozpowszechniony. Domniemany problem z kondensacją można jednak łatwo rozwiązać, stosując tzw. włókninę antykondensacyjną.

 

Flizelina jest przymocowana do spodniej strony blachy trapezowej i jest w stanie wchłonąć pewną ilość wody kondensacyjnej. Jeżeli zapewniona jest odpowiednia wentylacja budynku, wilgoć wchłonięta przez włókninę może po prostu odparować i w ten sposób można zapobiec niepożądanemu tworzeniu się kondensacji na blachach trapezowych.

 

Folia antykondensacyjna jako izolacja akustyczna na blasze trapezowej

 

Na marginesie, polar antykondensacyjny nie tylko pomaga zapobiegać tworzeniu się skroplin. Dodatkowo polar ma właściwości dźwiękochłonne, dzięki czemu zapewnia odczuwalną redukcję hałasu np. podczas deszczu.

 

Jego użycie opłaca się więc na więcej niż jeden sposób. Zapobiegając nadmiernemu generowaniu hałasu, włóknina pomaga unieważnić jeszcze jeden możliwy argument, który jest często wymieniany jako wada przy stosowaniu blach trapezowych jako materiału budowlanego.

 

Ze względu na przeznaczenie danego budynku, nacisk kładziony jest na szczególnie na tłumienie hałasu więc przy zastosowaniu włókniny kondensacyjnej, należy oczywiście zastosować możliwie najgrubszą włókninę.

 

Skręcanie blach trapezowych, aby stały się wodoodporne

 

Oczywiście woda nie powinna przedostawać się przez dach lub ściany nawet przez wkręty służące do połączenia poszczególnych blach trapezowych i przymocowania ich do konstrukcji nośnej.

 

Dlatego zaleca się stosowanie wysokiej jakości wkrętów dekarskich z odpowiednimi uszczelkami EPDM. Dzięki nim można w bardzo pewny sposób uniknąć nieszczelności na połączeniach śrubowych blach trapezowych, które prędzej czy później doprowadziłyby do nieuniknionych problemów związanych z opadami atmosferycznymi.

 

Z tego względu zaleca się stosowanie wysokiej jakości wkrętów dekarskich z odpowiednimi uszczelkami z EPDM.

 

Z jakiego metalu wykonane są blachy trapezowe?

 

Określenie blacha trapezowa zawiera jedynie informację o kształcie blach. Nie pozwala to jednak na wyciągnięcie żadnych wniosków na temat materiału, z którego zostały wykonane. Dzieje się tak dlatego, że blachy trapezowe wykonywane są zarówno z aluminium, jak i ze stali nierdzewnej.

 

Oba rodzaje metalu mają swoje indywidualne zalety i wady. Szczególnie dobrze wypada na przykład aluminium, które jest dobrze znane ze swojej stosunkowo niskiej wagi. W związku z tym blachy trapezowe wykonane z aluminium są naturalnie znacznie lżejsze niż blachy stalowe o tych samych wymiarach i grubości.

 

Nie musi to jednak oznaczać, że aluminium jest zasadniczo lepszym metalem. W końcu blachy trapezowe mają również różne właściwości, które mogą sprawić, że będą dobrym wyborem dla różnych projektów budowlanych.

 

Na przykład, stal jest bardzo stabilna, co oznacza, że szczególnie duże odległości pomiędzy dwiema listwami lub belkami konstrukcji nośnej mogą być montowane za pomocą odpowiednio grubych blach. Poza tym, blachy trapezowe mniej się rozszerzają. Może to mieć również pozytywny wpływ na rozwój hałasu.

 

Trapezoidalne arkusze w różnych kolorach

 

Blacha trapezowa nie jest oczywiście dostępna wyłącznie w kolorze metalu, z którego jest wykonana. Występują one również w wielu innych kolorach, takich jak ciemna zieleń, antracyt czy ceglasta czerwień.

 

Z reguły można więc bez problemu znaleźć blachy trapezowe, które odpowiadają własnemu gustowi i pasują do wyglądu reszty budynku, czy otoczenia.

 

Jeżeli na przykład wiata samochodowa lub szopa ogrodowa ma być pokryta dachem z blachy trapezowej, często warto zastosować blachę w tym samym kolorze, co dachówka na domu i w ten sposób zapewnić szczególnie harmonijny wygląd całości.

Dach z blachy trapezowej może być wykonany w tym samym kolorze, co dachówka na domu.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie blachy trapezowej?

 

Oczywiście, bardzo ważne jest, aby przy zakupie blach trapezowych zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jest to jedyny sposób, aby upewnić się, że arkusze są odpowiednie dla planowanego projektu i że nie ma niepotrzebnych problemów podczas lub po instalacji.

 

Przy wyborze odpowiedniej blachy dla danego projektu budowlanego decydującą rolę odgrywa tzw. szerokość przęsła. Dostarcza to informacji na temat odległości, jaką można pokonać przy użyciu blachy trapezowej bez konieczności mocowania dodatkowego wspornika w celu zapewnienia wystarczającej stabilności.

 

Przy wyborze odpowiedniej blachy do konkretnego projektu budowlanego decydującą rolę odgrywa tzw. szerokość przęsła.

 

Oprócz tego silne wiatry i ewentualne opady śniegu stanowią możliwe dodatkowe obciążenie dla blachy trapezowej. Dlatego w przypadku zastosowań zewnętrznych należy uwzględnić różne strefy obciążenia wiatrem i śniegiem.

 

Nośność blachy trapezowej określają następujące czynniki:

  • Materiał (Stal jest bardziej odporna niż aluminium).

  • Grubość blachy (Im grubsza blacha, tym bardziej jest odporna).

  • Głębokość profilu (Im głębszy profil, tym mocniejsza blacha trapezowa).

 

Kupuj wysokiej jakości blachę trapezową tanio w sklepie internetowym

 

Jeśli szukasz blach trapezowych do swojego projektu budowlanego, to znajdziesz je właśnie u nas. W naszym sklepie znajdziesz bowiem wysokiej jakości blachy trapezowe, które możesz wygodnie zamówić online i otrzymać z dostawą.

 

Oczywiście, możesz liczyć na doskonałą jakość produktów w niskich cenach, jak również na znakomitą obsługę klienta, kiedy robisz u nas zakupy. Dlatego jesteśmy pewni, że będą Państwo w pełni usatysfakcjonowani z zakupu blach trapezowych w naszym sklepie.