Bariery przeciwśnieżne

Bariery przeciwśnieżne: ważna ochrona na zimę

 

Kiedy pada śnieg i jest wystarczająco zimno, śnieg nieuchronnie pozostaje na dachach domów. Aby zapobiec zsuwaniu się dużych ilości śniegu na raz i uszkodzeniu pojazdów zaparkowanych przed domem lub nawet zranieniu przechodniów, często dobrym pomysłem jest zainstalowanie odpowiedniego systemu osłony przeciwśnieżnej.

 

Do tego celu szczególnie często stosowane są osłony przeciwśniegowe, które mocuje się do krawędzi dachu. Ich instalacja nie jest zbyt skomplikowana, a wysokiej jakości osłony przeciwśnieżne mogą cechować się długą żywotnością.

 

Najważniejsze fakty o osłonach przeciwśnieżnych w skrócie

 

  • Uchwyty przeciwśnieżne zapobiegają niekontrolowanemu zsuwaniu się śniegu w postaci tzw. lawin dachowych.

  • Nie istnieje ogólny obowiązek instalowania systemu ochraniaczy przeciwśnieżnych.

  • Ale ponieważ systemy osłon przeciwśnieżnych są obowiązkowe w niektórych regionach, właściciele domów powinni zapoznać się ze specyfikacjami obowiązującymi w ich gminie.

  • Niezależnie od obowiązujących lokalnie przepisów, instalacja osłony przeciwśnieżnej jest często przydatna, aby zapobiec uszkodzeniom mienia i obrażeniom ciała.

  • Ten, kto nie jest pewny siebie w instalowaniu osłon przeciwśnieżnych, powinien zatrudnić do tego wykonawcę pokryć dachowych.

  • Oprócz systemów osłon przeciwśnieżnych w formie siatki, istnieją również haki, rury i belki osłon przeciwśnieżnych.

  • Materiały używane do produkcji osłon przeciwśnieżnych obejmują tytan-cynk, aluminium-cynk i stal ocynkowaną ogniowo.

 

Czy dachy muszą być wyposażone w ochraniacz przeciwśniegowy?

 

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma powszechnie obowiązującego prawa, które wyraźnie wymaga od właścicieli domów instalowania osłon przeciwśnieżnych. Jednak w niektórych województwach, a nawet poszczególnych gminach, mogą istnieć odpowiednie przepisy, które nakładają obowiązek zainstalowania odpowiedniego systemu osłony przeciwśnieżnej.

 

Poza tym, właściciele domów powinni pamiętać, że nawet przy braku jasnych wymogów dotyczących instalacji osłon przeciwśnieżnych, są odpowiedzialni za tzw. bezpieczeństwo ruchu przy swoim domu.

 

To oznacza, że są oni zobowiązani do zapobiegania możliwym do uniknięcia zagrożeniom pochodzącym z budynku. Dotyczy to również lawin dachowych. Choćby z tego powodu instalacja osłony przeciwśnieżnej jest zalecana, zwłaszcza w przypadku domów bez podwórza frontowego.

 

Alternatywy dla kratowych osłon przeciwśniegowych

 

Ochrony przeciwśnieżne nie są jedynymi dostępnymi systemami ochrony przed śniegiem. Oprócz tego dostępne są na przykład tak zwane stopery śnieżne. Stopery śnieżne są również nazywane łapaczami śniegu i są umieszczane w określonych odstępach na całym dachu. Z jednej strony rozkładają one ciężar śniegu bardziej równomiernie, a z drugiej zapewniają, że nie zsuwa się on z dachu w dużych ilościach, lecz rozmarza w sposób kontrolowany.

 

Montaż osłon przeciwśnieżnych jest szczególnie przydatny na dachach bardzo stromych. Szczególnie w regionach o dużych opadach śniegu, warto je z zamontować, aby zapewnić optymalną ochronę przed lawinami dachowymi.

 

Oprócz rusztów i haków istnieją również systemy zabezpieczeń przeciwśniegowych w postaci rur i belek. Obie te opcje działają podobnie jak osłona przeciwśnieżna i są również montowane do krawędzi dachu za pomocą odpowiednich wsporników. Rury przeciwśniegowe są wykonane z metalu i mają zazwyczaj średnicę od 30 do 35 milimetrów. Aby zapobiec schodzeniu lawin dachowych, na wspornikach zamontowane są dwie równoległe rury przeciwśniegowe.

 

Belki przeciwśnieżne to w zasadzie również rury przeciwśnieżne. Jednak przy średnicy 120 milimetrów lub większej są one znacznie grubsze, dlatego w przeciwieństwie do rur, montuje się tylko jedną belkę przeciwśniegową. Nawiasem mówiąc, uchwyty do belki śnieżnej można montować nie tylko do grubych rur metalowych, ale także do okrągłych prętów z tworzywa sztucznego.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie osłon przeciwśnieżnych?

 

Ważne jest, aby wybrane przez Państwa osłony przeciwśnieżne były dobrej jakości i miały odpowiednią stabilność. Czasami muszą być w stanie wytrzymać dość duże obciążenie podczas obfitych opadów śniegu. Dlatego nie ma sensu podejmować decyzji o zakupie tylko na podstawie ceny, a następnie ewentualnie wymieniać system osłony przeciwśnieżnej już po kilku latach.

 

Wysokiej jakości osłona przeciwśnieżna charakteryzuje się wysoką stabilnością i dobrą odpornością na warunki atmosferyczne. Typowe materiały, które zwykle zapewniają długą żywotność to na przykład aluminium-cynk, stal ocynkowana ogniowo lub nawet tytan-cynk.

 

W zależności od pożądanego wyglądu, haki i ruszty przeciwśniegowe wraz ze wspornikami można oczywiście zakupić również w wariantach kolorystycznych lub samodzielnie pomalować na odpowiedni kolor, aby wizualnie dopasować je do reszty dachu oraz systemu odwadniania dachu.

 

Prawidłowy montaż osłony przeciwśnieżnej

 

Montaż osłon przeciwśnieżnych jest prosty. Nawet późniejsza instalacja zazwyczaj nie stanowi problemu. Ci, którzy nie mają odwagi zrobić tego wszystkiego z powodu wysokości lub samej pracy, mogą i powinni zatrudnić dekarza.. Jeśli od samego początku wiadomo, że system przeciwśniegowy jest potrzebny, rozsądnie jest oczywiście zamontować go podczas krycia dachu.

 

Ochrona przeciwśnieżna jest montowana przy krawędzi dachu. W tym celu mocuje się je do dachu za pomocą odpowiednich wsporników. Ponieważ są one przykręcone do krokwi, niektóre dachówki mogą wymagać tymczasowego usunięcia podczas ich montażu.

 

Prawdziwa osłona przeciwśnieżna jest zawieszana na wspornikach, wyrównywana i ostatecznie mocowana na miejscu również za pomocą śrub. Aby system przeciwśnieżny spełniał swoją funkcję, ważne jest oczywiście, aby ruszty miały odpowiednią długość. Dlatego zaleca się wcześniejsze wykonanie pomiarów, jeśli nie jest znana dokładna szerokość dachu.

 

Kupuj osłony przeciwśnieżne tanio w naszym sklepie internetowym

 

Jeśli chcesz wyposażyć swój dach w osłonę przeciwśniegową, nasz sklep jest właściwym miejscem dla Ciebie. U nas znajdziesz wysokiej jakości osłony przeciwśnieżne, dzięki którym możesz przeciwdziałać niekontrolowanemu zsuwaniu się śniegu.

 

Zakupuj swoje osłony przeciwśnieżne wygodnie online. Twoje zamówienie dostarczymy szybko i niezawodnie pod wskazany adres, tak abyś mógł szybko rozpocząć montaż. Oczywiście, robiąc zakupy w naszym sklepie internetowym, możesz polegać nie tylko na niskich cenach, ale także na wysokiej jakości swoich nowych osłon przeciwśnieżnych.