Blachy dachowe

Długowieczne blachy dachowe w różnych wzorach

 

Dachy blaszane nie są rzadkością na szopach ogrodowych i narzędziowych. W domach mieszkalnych są one nadal dość rzadkie. Niezależnie od tego blachy dachowe dostępne są w różnych wzorach, a także wykonane z różnych metali, przez co decyzja o wyborze konkretnego wariantu często nie jest łatwa, przynajmniej dla laików.

 

Najważniejsze fakty o blachach dachowych w skrócie

 

  • Arkusze dachowe są stosunkowo niedrogie i łatwe do zainstalowania.

  • Arkusze dachowe są dostępne w różnych kształtach, takich jak blachy faliste lub trapezowe.

  • Arkusze dachowe mogą być wykonane z różnych metali, takich jak stal nierdzewna, aluminium, tytan cynk lub miedź.

  • Dachy blaszane są powszechnie stosowane w altanach ogrodowych, natomiast w przypadku budynków mieszkalnych stanowią wyjątek.

  • Przebudowa dachu budynków mieszkalnych powinna być wykonana przez profesjonalistę, nawet w przypadku dachu blaszanego.

 

Blachy dachowe w różnych kształtach

 

Mówiąc o blachach dachowych, niełatwo jest wywnioskować konkretny kształt. Dzieje się tak dlatego, że blachy dachowe są dostępne w wielu wzorach. Należą do nich blachy faliste, jak również blachy fałdowe i trapezowe. Oprócz tego istnieją również gonty dachowe wykonane z metalu oraz blachy dachowe o wyglądzie dachówki.

 

Zalety blach dachowych

 

Dachy wykonane z blachy zdecydowanie mają pewne zalety w porównaniu z tradycyjnymi dachówkami. Są one stosunkowo niedrogie, w zależności od wybranego materiału. Ponadto blachy dachowe można szybko i łatwo zamontować. Ponadto oferują one indywidualne możliwości projektowania i przy profesjonalnym montażu niezawodnie uszczelniają dach.

 

Wady blach dachowych

 

Blachy dachowe mają nie tylko zalety, ale również pewne wady, które należy rozważyć, decydując się na dach z blachy. W porównaniu z dachówkami, blachy dachowe są naturalnie dość wrażliwe na wahania temperatury. W zależności od rodzaju metalu, są one podatne na korozję, a w przypadku braku lub niedostatecznej izolacji mogą czasami prowadzić do tego, że hałas z zewnątrz będzie bardziej odczuwalny również wewnątrz budynku.

 

Płyty dachowe z różnych materiałów

 

Termin blacha nie mówi nic o rzeczywistym materiale. Dotyczy to również blach dachowych, które mogą być wykonane z zupełnie innych rodzajów metalu. Należą do nich w szczególności stal nierdzewna, aluminium, tytan cynk i miedź.

 

Blacha dachowa ze stali nierdzewnej

 

Stal nierdzewna jest bardzo mocna i trwała. Te właściwości w zasadzie czynią z niej dobry materiał na pokrycia dachowe. Jest to jednak stosunkowo drogie rozwiązanie. Ponadto, instalacja dachu z blachy stalowej jest stosunkowo kosztowna, co również wpływa na ogólny koszt projektu.

 

Aluminiowa blacha dachowa

 

Aluminium jest również jednym z metali, które są dość powszechnie stosowane do produkcji blach dachowych. Jest również odporne na korozję i charakteryzuje się niewielką wagą. Jednakże, aluminium ma mniejszą stabilność niż stal nierdzewna, co oznacza, że elementy wykonane z niego mają tendencję do zginania się pod większym obciążeniem.

 

Tytanowo-cynkowa blacha dachowa

 

Tytan cynk jest popularny częściowo z powodu szarej patyny, która tworzy się na jego powierzchni. Poza tym charakteryzuje się długą żywotnością. Jednak w przypadku pokryć dachowych z blachy tytanowo-cynkowej dość szybko mogą pojawić się błędy montażowe. Dlatego bardzo ważna jest staranna metoda pracy.

 

Blacha miedziana na dach

 

Miedź jest używana do pokryć dachowych od bardzo dawna. Blachy dachowe wykonane z miedzi są niezwykle trwałe i z czasem nabierają atrakcyjnej wizualnie zielonkawej patyny. Jeśli jednak zdecydują się Państwo na zastosowanie miedzianej blachy dachowej lub innych elementów, takich jak rynny, należy pamiętać, że materiał ten jest niekompatybilny z różnymi innymi metalami.

 

Płyty dachowe do altan ogrodowych i szop na narzędzia

 

Jeśli chodzi o szopy ogrodowe i szopy na narzędzia, to oczywiście ma to sens, aby przejść do dachu wykonanego z blachy. W końcu blachy dachowe są nie tylko dość niedrogie, ale również łatwiejsze w montażu. Podczas gdy układanie dachówki może być czasochłonnym wyzwaniem nawet dla doświadczonych rzemieślników, dach z blachy układa się stosunkowo szybko.

 

Czy można samodzielnie zainstalować dach blaszany?

 

Generalnie, jeśli jesteś doświadczonym majsterkowiczem, jest to całkiem możliwe, aby zainstalować dach blaszany samodzielnie. Bardzo ważne jest jednak, aby blachy dachowe były prawidłowo zamontowane i starannie uszczelnione. W przeciwnym razie wilgoć może dostać się pod blachę dachu i spowodować korozję oraz inne uszkodzenia, których naprawa może czasami wymagać dużego nakładu pracy.

 

W przypadku budynków mieszkalnych, zwykle zaleca się wynajęcie profesjonalisty do pokrycia dachu blaszanego. W przypadku mniejszych budynków, takich jak szopa ogrodowa, nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu położyć arkusze blachy dachowej.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie blach dachowych?

 

Dach nie jest czymś, co powinno być wymieniane co kilka lat. W związku z tym bardzo ważne jest, aby przy zakupie blach dachowych zwracać uwagę na dobrą jakość. Tylko w ten sposób można zapewnić wystarczającą stabilność i dobrą odporność na warunki atmosferyczne.

 

Dodatkowo rodzaj dachu ma decydujący wpływ na ogólny wygląd danego budynku. W związku z tym, decyzja o wyborze blach dachowych o określonym wyglądzie nie powinna być podejmowana pochopnie.

 

Poza tym, należy pamiętać, że nie wszystkie metale są ze sobą kompatybilne. Szczególnie miedź okazuje się w tym względzie problematyczna. Dlatego należy upewnić się, że wszystkie metalowe części, takie jak blachy dachowe i rynny deszczowe, są wykonane z tych samych materiałów lub materiałów, które są ze sobą kompatybilne.

 

Kupuj wysokiej jakości blachy dachowe online

 

Jeśli szukasz wysokiej jakości blach dachowych, na pewno znajdziesz to, czego szukasz. W naszym sklepie znajdziesz wybór blach dachowych, które możesz wykorzystać do pokrycia swojego dachu.

 

Najlepiej jest zamawiać blachy dachowe bezpośrednio przez Internet. Zleć wygodną dostawę zakupów do domu, a także skorzystaj z niskich cen, a także doskonałej jakości produktów, dzięki czemu możesz być pewien długiej żywotności swoich blach dachowych.