Ścienna płyta przyłączeniowa

Wysokiej jakości obróbka blacharska, jako ochrona przed wilgocią

Samo pokrycie dachowe w postaci dachówek lub blachy nie jest w żadnym wypadku wystarczające do całkowitego uszczelnienia dachu budynku. Ponadto, między innymi, wymagany jest również montaż tzw. obróbki blacharskiej ścian, czyli obróbki piersiowej.

Najważniejsze fakty o obróbkach blacharskich w skrócie

  • Ścienne obróbki blacharskie zapewniają, że woda nie może przedostać się na przejścia między elementami pionowymi, takimi jak lukarny i dach.

  • Ścienne obróbki blacharskie, lub płyty czołowe są dostępne z różnych metali, takich jak aluminium, stal, tytan-cynk i miedź.

  • Podejmując decyzję o wyborze konkretnego materiału, ważne jest, aby wziąć pod uwagę metal, z którego wykonane są inne elementy budynku, takie jak rynny czy obróbki dolinowe.

  • Aby obróbka ścienna była prawidłowo zainstalowana, musi mieć odpowiedni rozmiar, jak również odpowiedni kąt.

Jaką funkcję pełni obróbka blacharska?

Aby zapobiec przenikaniu wody deszczowej i związanym z tym uszkodzeniom budynku przez wilgoć, dachy muszą być całkowicie wodoszczelne. O ile na powierzchni połaci dachowych można to łatwo osiągnąć za pomocą dachówek lub nawet blachodachówki, o tyle przejścia z dachu na pionowe elementy budynku zawsze stanowią słaby punkt pod tym względem.

Aby zapobiec przenikaniu wody deszczowej do wnętrza budynku, dachy muszą być całkowicie szczelne.

Aby uszczelnić te przejścia, ponieważ występują one oprócz elewacji, na przykład na lukarnach i kominach, mocuje się tam obróbki blacharskie lub płyty czołowe. Płyty stanowią praktyczne połączenie pomiędzy pionową ścianą a spadzistym dachem i zapewniają odprowadzanie wody deszczowej.

Obróbki ścienne wykonane z różnych materiałów

Ścienne obróbki blacharskie są wykonane z różnych metali. Zazwyczaj są one wykonane z aluminium, tytanu, cynku, miedzi lub stali. Tak długo, jak dobra jakość jest zapewniona, materiały te mogą uzyskać wynik z przyzwoitą stabilnością i długą żywotnością, chociaż istnieją pewne różnice.

Niezależnie od tego, przy wyborze warto zdecydować się na płyty piersiowe, które są wykonane z tego samego materiału, co inne istniejące elementy konstrukcyjne wykonane z metalu. Na przykład, jeśli dach został pokryty blachą trapezową ze stali nierdzewnej, zazwyczaj stosuje się również stalowe obróbki ścienne.

Blacha stalowa

Z biegiem czasu stal stała się coraz bardziej powszechnym materiałem do wykonywania obróbek blacharskich dachu. Obróbki ścienne wykonane ze stali nierdzewnej charakteryzują się wysokim stopniem stabilności. Są one odporne na rdzę i warunki atmosferyczne, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapewnić długą żywotność stalowych blach piersiowych.

Obróbka ścienna z tytan i cynku

Tytan i cynk jest również wytrzymały i trwały, dlatego materiały te są również idealne do produkcji wysokiej jakości obróbek blacharskich. Jedną z charakterystycznych właściwości tytanu i cynku jest to, że z czasem na jego powierzchni tworzy się szara patyna.

Ścienna obróbka blacharska wykonana z aluminium

Aluminium jest lżejsze od stali. W związku z tym, aluminiowa obróbka ścienna jest zazwyczaj lżejsza niż stalowa obróbka o tym samym rozmiarze i grubości. Aluminium nie ulega korozji i jest odporne na warunki atmosferyczne. Nie jest jednak tak mocna jak stal. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby używać aluminium do obróbki blacharskiej, więc nie ma zazwyczaj żadnych wad, których można oczekiwać w odniesieniu do długowieczności.

Obróbka blacharska wykonana z miedzi

Miedź od bardzo dawna wykorzystywana jest jako materiał do produkcji elementów konstrukcyjnych takich jak rynny czy blachy dachowe. Metal ten charakteryzuje się długą żywotnością i jest popularny, między innymi, ze względu na typową zieloną patynę, która tworzy się po pewnym czasie. Obróbki ścienne wykonane z miedzi znajdują się w szczególności na starszych budynkach, gdzie doskonale komponują się z ogólnym wyglądem. W zasadzie jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować je również w nowszych budynkach.

Obróbka ścienna w różnych kolorach

Ścienne obróbki blacharskie są dostępne nie tylko w różnych materiałach. Ponadto płyty piersiowe są dostępne w różnych kolorach. Oprócz blach w kolorze danego metalu, można wybierać z gamy blach powlekanych kolorami. Istnieje możliwość wyboru kolorów, takich jak antracyt, biały, brązowy, a nawet zielony i niebieski.

Na co zwracać uwagę przy zakupie obróbek blacharskich?

Ważne jest oczywiście, aby przy zakupie płyt przyłączeniowych do ścian zwrócić uwagę na dobrą jakość, aby zapewnić długą żywotność. Poza tym napierśnik powinien mieć oczywiście odpowiednie wymiary. Dotyczy to nie tylko długości, ale przede wszystkim szerokości, jak również kąta nachylenia płyty.

W zależności od tego, jakie inne metale są zainstalowane na dachu (na przykład w postaci rynien lub obróbek blacharskich), może być wskazane odpowiednie ograniczenie wyboru materiału. Dzieje się tak dlatego, że niektóre metale nie współgrają ze sobą.

To właśnie połączenie miedzi z innymi metalami, takimi jak stal czy tytan i cynk, okazuje się problematyczne pod tym względem. W związku z tym, aby uniknąć nadmiernej korozji, miedziane obróbki blacharskie najlepiej stosować z innymi miedzianymi pokryciami dachowymi.

Kup online tanią obróbkę blacharską

Jeśli szukasz obróbek ściennych, które możesz wykorzystać w swoim projekcie budowlanym, trafiłeś we właściwe miejsce. W naszym sklepie oferujemy wybór wysokiej jakości obróbek blacharskich do ścian, które mogą Państwo wygodnie zamówić online.

Kupuj tanio swoje obróbki ścienne w naszym sklepie internetowym i zamów je z dostawą do domu. Dokonując zakupu, korzystasz z niskich cen, niezawodnej obsługi i jakości produktów, która nie pozostawia nic do życzenia.